کاربرد گیربکس های صنعتی

کاربرد گیربکس های صنعتی

گیربکس‌های صنعتی براساس عوامل مختلفی مانند کاربرد، مکانیزم، نوع دنده و… قابل دسته‌بندی هستند. به‌عنوان مثال براساس مکانیزم تغییر سرعت به دو دسته کاهنده و افزاینده تقسیم می‌شوند. همچنین براساس نوع دنده‌های به‌کار رفته در گیربکس می‌توانیم آن‌ها را به ۴ دسته تقسیم‌بندی کنیم که شامل:

گیربکس حلزونی
گیربکس هلیکال (هلیکال شافت مستقیم، بول هلیکال، هلیکال آویز، هلیکال شافت موازی)
گیربکس خورشیدی
گیربکس سایکلو
اگر می‌خواهید بدانید هر یک از این گیربکس‌ها چه کاربردی دارند، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

گیربکس حلزونی بیشتر در بالابرهای ساختمانی و صنعتی، میکسر و همزن صنعتی، نوار نقاله‌ها، صنایع بسته‌بندی و… استفاده می‌شود. این نوع گیربکس قیمت مناسب‌تری نسبت به سایر گیربکس‌های صنعتی دارد و به دلیل تعمیر و نگهداری آسان و همچنین عدم برگشت‌پذیری در نسبت تبدیل‌های 1:46 به بالا، در طیف گسترده‌ای از کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود.

گیربکس جک اسکرو
گیربکس جک اسکرو به منظور تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی استفاده می‌شود و مکانیزم حرکتی مشابه با گیربکس حلزونی دارد؛ این حرکت خطی را می‌توان برای کاربردهای مختلف که نیاز به بلند کردن یا جابجایی بارهای سنگین دارند، استفاده کرد. از گیربکس جک اسکرو در بالابرها، تعمیرگاه‌های خودرو جهت بلند کردن خودرو از زمین، صنایع غذایی، تنظیم ارتفاع سطح سکوها و دریچه سد استفاده می‌شود.

 

گیربکس خورشیدی
گیربکس خورشیدی راندمان بسیار بالا و لقی کمی دارد و امکان کاهش دور خروجی تا سرعت بسیار پایین (حتی 0.1 دور در دقیقه) را نیز دارد. از گیربکس خورشیدی بیشتر در شریدرهای صنعتی، صنایع فولاد، صنایع نورد گرم، رولینگ ورق، دستگاه‌های CNC و رباتیک، میکسرهای صنعتی و دستگاه‌های حفاری استفاده می‌شود.

 

گیربکس سایکلو
گیربکس سایکلو تنها گیربکس صنعتی بدون چرخ دنده است و هدف از طراحی این گیربکس‌ها، شوک‌پذیری بسیار بالا است. از گیربکس سایکلو در دستگاه‌هایی که تحت شوک‌های ناگهانی اولیه یا شوک‌های مقطعی بسیار شدید قرار می‌گیرند، استفاده می‌شود. دستگاه‌های حفاری و میکسرها از جمله بزرگترین مصرف‌کنندگان گیربکس‌های سایکلو هستند.

گیربکس هلیکال شافت مستقیم
گیربکس هلیکال شافت مستقیم معمولاً در میکسر و همزن صنعتی، کارخانجات آسفالت، نوار نقاله، صنایع پلاستیک، صنعت سیمان، صنایع خوراک دام و طیور و … استفاده می‌شود.

 

گیربکس بول هلیکال
گیربکس بول هلیکال (شفت بغل یا پینیون کرانویل) با استفاده از دنده مخروطی، راستای محور ورودی و خروجی را به زاویه 90 درجه تغییر می‌دهد. این گیربکس ها در نوار نقاله و کانوایر، الواتورها، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنایع سیمان، معادن، صنایع دارویی، دستگاه های خرد کن معدن، صنایع ذوب آهن، فولاد و … استفاده می‌شوند و می‌توان برخی تجهیزات جانبی مانند بک استاپ، شرینک دیسک و بازوی گشتاور را روی آن‌ها نصب کرد.

 

گیربکس هلیکال آویز
گیربکس آویز برای دستگاه‌هایی که محدودیت فضا دارند و نیاز به گیربکس‌های هلیکال دارند، طراحی شده است. مهم‌ترین استفاده گیربکس هلیکال آویز در راهبر جرثقیل سقفی است ولی در کاربردهای دیگری مانند همزن صنعتی نیز استفاده می‌شود. روی این گیربکس‌ها می‌توانید ترمز مغناطیسی، شرینک دیسک و فلنج خروجی نصب کنید.

 

گیربکس هلیکال شافت موازی و کاربردهای آن
گیربکس هلیکال شفت موازی برای کاربردهای سنگین استفاده می‌شود و با چند مرحله کاهش دور ساخته می‌شوند؛ صنایع فولاد، معادن، خردکن‌های سنگ معدنی، جرثقیل و بالمیل از جمله موارد پرمصرف گیربکس هلیکال شافت موازی هستند. این نوع گیربکس با نام گیربکس طرح روسی نیز شناخته می‌شود و قابلیت نصب سردکن روغن، فن خنک‌کننده، منبع انبساط روغن، رادیاتور هوا خنک و… را دارد.

 

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *